A kiélezett versenyben a cégeknek egyre szorosabb érdeke fűződik ahhoz, hogy tevékenységüket az üzleti partnereken, a vevőkön kívül, a társadalom, a közvélemény, az állam, sőt saját dolgozói is bizalommal fogadják. Az üzleti kapcsolatok alapja a kölcsönös bizalom. A megrendelő bízik szállítójában, hogy a megrendelt terméket a megállapodott minőségben, határidőre, hiánytalanul leszállítja. A szállító bízik megrendelőjében, hogy a leszállított termék ellenértékét haladéktalanul kifizeti, hogy termékével elégedett lesz, erről üzleti partnereinek elismeréssel nyilatkozik, és hamarosan újabb megrendeléssel jelentkezik. A bizalom megszerzése nem egyszerű dolog, annál könnyebb annak elvesztése. Egyre több cég ismerte fel a minőségügyi rendszer, a környezetirányítási rendszer és a termékfelelősség jelentőségét, és kezdte meg azok kiépítését a nemzeti és nemzetközi előírások alapján.
Ma Magyarországon néhány hazai és számos külföldi bevonatgyártó cég harcol a technológiai berendezések, hidak, épületek felújításának és a megindult új beruházások korrózió elleni védelmének, szebbé tételének nagy üzletéért. Ilyen körülmények között jelentősége van annak, hogy egy pártatlan cég választja ki az adott célra legmegfelelőbbnek látszó bevonatrendszert, könnyíti meg a termékfelelősség vállalását. A VEKOR KFT. bevonat vizsgáló laboratóriumában a legmodernebb vizsgáló berendezéseket alkalmazva folyik a különféle igénybevételnek megfelelő bevonatok kiválasztása és a festési technológia adaptálása.
Nem elegendő azonban a legjobban kiválasztott festék alkalmazása, a bevonat elkészítésének folyamata számos buktatót rejteget. A rendszerint az ISO 9001 szabvány szerinti minőségirányítási rendszer szerint dolgozó cégek, felismerve a kivitelezés közbeni minőségbiztosítási feladatok jelentőségét, gyakran kérnek fel szakértőket a bevonatkészítés folyamatának ellenőrzésére. A VEKOR KFT. jelentős tevékenységi körét képezi a bevonatkészítés ellenőrzése a beruházó, vagy esetenként a kivitelező megbízása alapján. Csúcsellenőri tevékenységre a legnagyobb cégek adnak megbízást.
Az annyira fontos bizalom megszerzése és megtartása érdekében a VEKOR KFT. az MSZ EN ISO 9001:2015 szabvány szerinti minőségirányítási rendszert működtet, és ezt a DET NORSKE VERITAS tanúsítványa bizonyítja. A még jobb munka biztosítása érdekében a VEKOR KFT. bevonat vizsgáló laboratóriuma évek óta az MSZ EN ISO/IEC 17025:2018 számú, a „Vizsgáló- és kalibálólaboratóriumok felkészültségének általános követelményei” című nemzeti szabványban foglalt előírásokat is alkalmazza. A megfelelőséget a Nemzeti Akkreditáló Hatóság a NAH–1–1214/2019 számon tanúsította.
Referencialista a Vekor Kft. jelentősebb bevonat-ellenőrzéseiről
Bevonatkészítés ellenőrzése a beruházó, vagy esetenként a kivitelező megbízása alapján
AEF Kft.
A BVK Rt. új klórüzem csővezetékek korrózióvédelmi munkáinak ellenőrzése
AEF Kft.
A TVK Rt. KLP csővezetékek korrózióvédelmi munkáinak ellenőrzése
Agrikon Kam Kft.
Kataforetikus alapozó és vizes hígítású átvonó bevonatok tapadás vizsgálata
Aktuál Bau Építőipari Kft.
Raktárcsarnok burkoló lemezeinek vizsgálata
Általános Mérnöki Iroda Kft.
Szent László híd korrózióvédelmének ellenőrzése
Általános Mérnöki Iroda Kft.
Szent László híd szigetelésének ellenőrzése
Alterra Rt.
Debreceni szennyvíztisztító korrózióvédelmének ellenőrzése
Szárazréteg vastagság mérés, sósködkamrás és vízgőzkamrás vizsgálatot végzők közötti összehasonlító vizsgálat szabályzat
1. Az összehasonlító vizsgálat célja
Festékgyártók, forgalmazók, felhasználók és bevonat kialakítását ellenőrzők egyik gyakran alkalmazott vizsgálati módszere a bevonat szárazréteg-vastagságának mérése. A karbantartott, kalibrált mérőműszereken kívül célszerű időnként összehasonlító vizsgálatokban való részvétellel is meggyőződni a mérés pontosságáról.
Több laboratóriumban végeznek sósköd- és vízgőzkamrás vizsgálatokat is. Az MSZ EN ISO 9001:2015 és az MSZ EN ISO/IEC 17025:2018 szabványok szerinti minőségirányítási rendszerek alkalmazása lehetővé teszik a szolgáltatások és termékek jó minőségének szinten tartását. A minőségirányítási rendszerekre vonatkozó szabványok is előírják az összehasonlító vizsgálatokban való részvételt.
A vizsgálati módszerek minősítésére szolgálnak az összehasonlító vizsgálatok. A bevonatok rétegvastagság mérésére (MSZ EN ISO 2808:2020), sósködkamrás vizsgálatok (MSZ EN ISO 9227:2017) és vízgőzkamra (MSZ EN ISO 6270-2:2018) területén a VEKOR Kft. összehasonlító vizsgálatot szervez.
A résztvevők a mért adatok rögzítéséhez excel táblázat segítséget fognak kapni. A részvevők beküldött eredményei alapján az összehasonlító értékelés lehetővé teszi a vizsgálatok minősítését.
2. A résztvevők
A VEKOR összehasonlító vizsgálatban mindenki részt vehet, aki bevonat és/vagy vízgőzkamrás és/vagy sósködkamrás vizsgálatot végez.
3. Szerződési viszony keletkezése
Szerződés a típusszerződés aláírásával, és a VEKOR összehasonlító vizsgálat szabályzat elfogadásával jön létre. A résztvevő sorszámot kap, ezt a VEKOR titkosan kezeli.
4. Vizsgálatok időpontja
Az összehasonlító vizsgálatokra kétévente kerül sor.
Az összehasonlító minta minimum két, eltérő paraméterű mintalemezből áll, melyen az átvételtől számított öt munkanapon belül a rétegvastagság mérést el kell végezni. A mintákat a résztvevőknek a megadott címre kell továbbítaniuk. A mért adatot két héten belül el kell juttatni a VEKORHOZ. A késéssel beküldött adatokat nem tudjuk elfogadni, ebben az esetben a késő saját hibájából kimarad az értékelésből. A VEKOR az adatokból átlagot számít (a résztvevők által beküldött két adatot külön-külön átlagoljuk) és az átlagtól való eltérés alapján minősít. Elfogadható eltérés ±5%. A minősítésről tanúsítvány, illetve jegyzőkönyv (nem megfelelősség esetén) készül, amelyet az értékelést követően két héten belül a VEKOR megküld a résztvevőnek.
Az eredmények értékelésénél, főleg az elektronikus adatfeldolgozásnál nem mindig kerülhető el a hiba. Jogos reklamáció esetén a reklamáló résztvevőnek javítjuk az adatát. Egyéb alapon reklamációt nem tudunk elfogadni.
5.2. Vízgőzkamrás vizsgálat
A vizsgálathoz 3 db, bevonattal ellátott, sorszámozott mintalemezt küldünk, amelyeket a vizsgálókamrába a kamra geometriájától függően különböző helyekre kell betenni. A 120 órás vízgőz igénybevételt (az MSZ EN ISO 6270-2:2018 szabvány szerinti vizsgálat) az átvételtől számított három héten belül kell végezni. A mintalemezeket az igénybevétel után folyóvízzel le kell öblíteni, meg kell szárítani, és a felületen létrejött változásokat szemrevételezéssel értékelni kell: hólyagosodás (MSZ EN ISO 4628-2:2016), rozsdásodás (MSZ EN ISO 4628-3:2016), repedezettség (MSZ EN ISO 4628-4:2016) és lepattogzás (MSZ EN ISO 4628-5:2016). Az értékelési adatokat és a mintalemezeket vissza kell küldeni VEKORHOZ. Az értékeléseket összehasonlítjuk. Az a kamra kap „megfelelő” minősítést, amelyik értékelése az összes résztvevő értékelésének átlagával megegyezik. A minősítésről tanúsítvány, illetve jegyzőkönyv (nem megfelelősség esetén) készül, amelyet három héten belül a VEKOR megküld a résztvevőnek.
5.3. Sósködkamrás vizsgálat
A vizsgálathoz 4 db, 150×70×1 mm sorszámozott szénacél mintalemezt küldünk, amelyeket a vizsgálókamrába a kamra geometriájától függően különböző helyekre kell betenni. A 48 órás sósköd igénybevételt (az MSZ EN ISO 9227:2017 szabvány szerinti NSS vizsgálat) az átvételtől számított három héten belül kell végezni. A mintalemezeket az igénybevétel után folyóvízzel le kell öblíteni, meg kell szárítani, és vissza kell küldeni a VEKORHOZ. Az induló tömeg, majd a szakszerű tisztítás utáni maradéktömeg mérését a VEKOR végzi. Az adatokból számítja a fajlagos tömegcsökkenést. Az a kamra kap „megfelelő” minősítést, amelyikben a négy szénacél lemez átlagolt fogyása 70±20 g/m2 tartományba esik. A minősítésről tanúsítvány, illetve jegyzőkönyv (nem megfelelősség esetén) készül, amelyet három héten belül a VEKOR megküld a résztvevőnek.
6. A tanúsítvány érvényessége
A tanúsítvány érvényességi ideje két év.
7. A vizsgálat díja
A vizsgálat díja:
1. Szárazréteg vastagság mérés: 52 000 Ft + áfa
2. Sósködkamrás vizsgálat: 64 000 Ft + áfa
3. Szárazréteg vastagság mérés és sósködkamrás vizsgálat: 99 000 Ft + áfa.
4. Vízgőzkamra vizsgálat: 58 000 Ft + áfa.
5. Szárazréteg vastagság mérés, vízgőz- és sósködkamrás vizsgálat: 159 000 Ft + áfa.
A díj magában foglalja a szervezés, a mintakészítés, az értékelés, az adódó postai díjak és a tanúsítvány (jegyzőkönyv) ellenértékét.
8. Adatvédelem
A résztvevők adatait a Vekor Kft. kezeli, az adatkezelési tájékoztatóban foglaltak szerint. A Vekor Kft. kötelezettséget vállal arra, hogy tevékenységével kapcsolatos minden adatkezelés megfelel a tájékoztatóban és a hatályos jogszabályokban meghatározott elvárásoknak. A résztvevők a megismert Adatkezelési Nyilatkozatot (http://www.vekor.hu/adatkezeles.pdf) magukra nézve kötelezőnek tartják.
9. Egyéb
A teljesítés helye és a szerződések ügyében illetékes bíróság: Veszprém, Magyarország.